Konferencia: Egyttrzs az llatokkal
A nyugati vilgban nem volt szoks egytt rezni az llatokkal. Az llatot nyersanyagforrsnak tekintettk, aki csak annyiban klnbztt ms nyersanyagforrsoktl, hogy kt vagy ngy lbon jrt. rtkket az dnttte el, hogy mennyi hst, zsrt, szrmt, tollat stb. szolgltatnak. Senki nem gondolt arra, hogy az llatoknak is meglehet a vlemnyk arrl, hogy hasznljk ki ket. Egyhzi emberek hossz ideig vitatkoztak azon, hogy van-e az llatoknak lelkk, ami ms szavakkal azt jelenti, hogy mg llnyeknek sem tekintettk ket.
Az llatokkal val egyttrzs mint koncepci a mlt szzad 60-as veiben jelent meg, amikor Jane Goodall primatolgus folytatta hres ksrleteit a csimpnzokkal. Neki sikerlt elszr megdntenie azt az ltalnosan elfogadott hiedelmet, hogy az llatok nem gy viselkednek, mint az automatk. k is reznek, gondolkodnak, s van egynisgk.
Hossz vek teltek el, mire a tudomnyos vilg felfigyelt Goodall munkssgra, a ksrleteket kiterjesztette szmos llatfajtra. Az egyik szemnk rl, hogy me, a tudsok derk tudomnyos munkval, vagy mondhatni, ppen annak ellenre rjttek, az llatok ppen olyan llnyek, mint mi vagyunk, ember s llat kztt nem olyan nagy a szakadk, mint sokig hittk, st elismertk azt is, hogy az llatoknak lehetnek jogaik – hamarosan eljn az id, amikor rvnyesthetik is a jogaikat. A msik szemnk persze sr, mert a tudsok nem tudnak meglenni llatksrletek nlkl. Keserves szenveds rn rtetik meg velk az llatok azt, amit minden egyszer ember tud, aki valaha is dolgozott llatokkal a gyakorlatban.
Az llatok ppen gy rzik a fjdalmat, flelmet, aggodalmat, mint az emberek. Neheztelnek egymsra, s persze a gondozikra, bartsgokat ktnek egymssal, s nha mg a gazdjukkal is. rlnek a szp idnek, s aggdnak a jv miatt. Elg egy rn t figyelni a legelsz tehncsordt, hogy megllaptsuk, egyltaln nem viselkednek egyformn. Mindegyik tehn kln egynisg. Nem kell szndkosan fjdalmat okozni nekik, hogy aztn az elektroenkefalogrf ltal mrt agyhullmokbl megllaptsuk, hogy tnyleg reztk azt a fjdalmat. Nem kell szndkosan heztetni ket, hogy aztn megmrhessk, jelentsebb-e a nylelvlaszts, amikor vgre kapnak egy kis ennivalt. Egy tuds kpes megfosztani egy nyulat az egyik szemtl, csak azrt, hogy aztn megllapthassa, teljesen egyrtelmen s a szent tudomny nevben, hogy a nyl egy szemmel is lt.
jabban nemcsak ksrleteznek, hanem konferencikat is rendeznek, Egyttrzs az llatokkal cmen. Christine Nicol, a bristoli egyetem professzora sokves tanuls s szmtalan llatksrlet elvgzse utn megllaptotta, az llatok akkor rzik jl magukat, ha a megfelel krlmnyeket biztostjk a szmukra. Kijelentette, lehet, hogy mg a csirkket is egyneknek kell tekinteni, akiknek ignyeik s problmik vannak.
„Fantasztikus kognitv kpessgeket s kulturlis jtsokat talltunk,” mondta. „Most az a kihvs, hogy mindenkinek megtantsuk, komplex egyn minden llat, akit meg akarunk enni vagy fel akarunk hasznlni, s ennek megfelelen kell mdostanunk az llattarts kultrjt.”
Egy msik bristoli professzor, John Webster azt mondja, „Az emberek feltteleztk, hogy csak intelligens lnyek szenvedhetnek, s mivel az llatoknak kisebb az agyuk, kevsb szenvednek, mint az emberek. Ez nagyon rossz logika.”
Webster s kollgi dokumentltk, hogy a tehenek a csordn bell bartsgokat ktnek, kt vagy ngy llat sszetart, s tbbnyire egymssal tltik az idejket, gyakran tisztogatjk s lenyaljk egymst. Ms teheneket nem kedvelnek, s hnapokig vagy vekig haragudhatnak rjuk.
Webstert leginkbb a tehenek szexulis viselkedse rdekelte. Megfigyelte, hogy amikor a csodban az egyik tehn tzelni kezdett, a tbbiek is izgatottan viselkedtek; megprbltk meghgni a tzel tehenet. Az llatokkal val egyttrzs bajnoka azt a kvetkeztetst vonta le, hogy a tehenek homoszexulis nimfomnok.
Donald Broom cambridge-i professzor a tehenek intellektulis problmamegold kpessgt vizsglta. A rgi j szoks szerint kiheztette az llatokat, majd figyelte, ki tudjk-e nyitni az ajtt, amely mgtt ott van az ennival. Kzben persze mindegyik ssze volt ktve az elektroenkefalogrffal, ami vilgosan megmutatta ugyanazt, amit mindenki lthatott a kt szemvel. Az llatok nagyon izgatottak lettek, fokozdott a szvversk, s „nmelyik mg a levegbe is ugrott.” Az ajtt sokkal hamarabb kinyitottk, mire az egyttrz professzor lemrhette volna az sszes agyhullmot.
Keith Kendrick, szintn cambridge-i professzor a birkkat vizsglta. Nem rulja el, hogyan, de rjtt, hogy a birkk nagyon bonyolult lnyek. Akr 50 msik birka arct is felismerik, mg profilbl is, mg egy v utn is. Arra is rjtt, s ezrt valsznleg meg is kellene kapnia a Nobel-djat, hogy a birkk kedvelik azokat, akik jl bnnak velk, s mg hosszas tvollt utn is lelkesen dvzlik ket.
A zsenilis professzoroknak persze nem az a cljuk, hogy elrjk, az llatokkal csak azrt bnjanak jl, mert megrdemlik. Mert minden llny megrdemli, hogy jl bnjanak vele. Sajnos csak azrt kell javtani az llattarts felttelein, nehogy emberi fogyasztsra kros toxinok, adrenalin s miegyms keletkezzen az llat hsban. Sajnos a tehenek, sertsek s csirkk jogai csak addig fognak terjedni, amg nagy egyttrzssel s tudomnyos felkszltsggel le nem vgjk ket.