A varzstrgyak s ereklyk kztt a legelterjedtebbek a gyrk s tekercsek. Nem tudni, mirt alakult ez gy - taln "viszonylagosan" knnyebb elkszthetsgk okn, taln kis helyignyk s egyszer, knnyed hasznlatuk miatt. A varzshasznlk - mgusok s fpapok - elszeretettel ajndkoznak effle mgikus holmikat kvetiknek, olykor jutalomkpp, mskor egy-egy kldets bevgzshez nyjtanak gy segtsget. A kalandoz, ha gyessge egy kis szerencsvel prosul, tbbszr is lelhet lete folyamn ilyen trgyakat, st lehet, pp az szmra kszt majd egyszer valaki tekercset, gyrt.
Van azonban nhny igen fontos alapszably, amit illik tudni hasznlatuk, viselsk sorn. A gyrknek kt fajtja ismeretes: az egyik (ritkbb s rtkesebb) korltlan ideig hasznlhat, mg a msik tpus csak meghatrozott szm alkalommal. A msodik tpusba tartoz gyrk tltete ltalban ht, kilenc, tizenegy, vagy huszonegy hasznlatra elegend - a kyr szmmisztika szablyai szerint. Tudni kell azt is, hogy egy kzen legfeljebb egy mgikus tulajdonsg gyrt lehet hordani (azaz egy kalandoz mindssze kt varzsgyrt viselhet gy, hogy azok mkdjenek). Amennyiben egyetlen kzre tbb gyrt is hznnk, egyik sem fejti ki hatst.
Megklnbztethetjk a gyrket aszerint is, hogy hatsukat folyamatosan fejtik-e ki, avagy a kell pillanatban aktivizlni kell ket. Ez utbbi esetben a hasznlathoz ismerni szksges az aktivizl mdot, amely lehet bvige, esetleg egy mozdulat (pl.: a gyrt ktszer krbe kell fordtani az ujjon), netn gondolati parancs, ami pszivel adhat ki. Gyakran elfordul persze, hogy a kalandoz tallta, "szerezte" a gyrjt, s fogalma sincs, mire s hogyan kell hasznlni. Ilyenkor megint kt lehetsge van. Az egyik, egyszerbb, m jval kevesebb sikerrel kecsegtet s olykor veszedelmes md, ha nmaga kezdi prblgatni. Msik lehetsge, hogy keres valakit, aki mgia segtsgvel azonostani tudja a gyrjt. Erre a papok s boszorknyok kpesek csupn. A papok is tbb utat jrhatnak: vagy Trgyazonost mgit hasznlnak, vagy Transz varzslatuk segtsgvel prblnak kzvetlenl az istenktl segtsget krni (ezt csak ritkn, nagyon nagy szksg esetn teszik meg, ha valami okbl egyb ksrleteik kudarcba fltak). A boszorknyok Eredetkutats nev varzslatukkal kpesek tkletes bizonyossgra jutni, amennyiben a trgy erssge nem haladja meg a 100-at. Amennyiben a trgy erssge ennl nagyobb, gy a boszorkny mgija csdt mond.
Azoknl a varzstrgyaknl, ahol kln nincs lerva, a trgy erssge 90.
A tekercsek nhny dologban klnbznek a gyrktl, noha alapvet mkdsi s hasznlati elveik megegyeznek. Tekercset akrhnyat hordhat magnl a kalandoz, m egyszerre csak egyet kpes hasznlni. A tekercsek sosem hordozhatnak lland mgit (kivtelek az ereklyk): egy, hrom, ht, vagy tizenegy tltetk lehet. A tltetek kistse kztt legalbb fl rnak el kell telnie, kzvetlenl egyms utn nem hasznlhatak a felszabadul mgikus energik. Aktivizlsuknak hrom mdozata ismert: a pecst feltrse, a tekercs kigngylse, s a szveg felolvassa. A pecst feltrse a legegyszerbb, rthet, hisz elg egyetlen kis mozdulat s a tekercs hatalma mkdsbe lp. (A feltrs 1 szegmens alatt vgrehajthat). Kigngylskor a tekercset teljes felletben ki kell hajtogatni, s arrafel mutatni, amerre hatni szeretnnk vele. Htrltat tnyez azonban, hogy hatst csak akkor fejti ki, ha valaki megpillantja - teht az alanynak lttvolsgon bell kell lennie, s j fnyviszonyok szksgeltetnek. (A kigngyls 5 szegmenset vesz ignybe.) A tekercs felolvassa kiss hosszadalmasabb (1 kr), azonban hatst mindenkppen kifejti. A felolvassnak egyetlen felttele van: a tekercs hasznljnak olvasnia kell azon a nyelven, amin a tekercs rdott. A szveg ltalban rvid mgikus formula, amit brki knnyedn ki tud ejteni, s szerepe csupn az, hogy felszabadtsa a rnkba zrt hatalmat.
A tekercsek mgikus azonostsra ugyanazok a szablyok rvnyesek, melyek a gyrkre is vonatkoznak. Az rtknl megjellt r a szabadpiaci rat jelli, azonban csak viszonytsi alap, a KM kedvre eltrhet ettl felfel.
VISELSI SZABLYOK:
Kzfej: 1-1 gyr (a kzben tartott mgikus trgy semlegesti) Kar: 1-1 Karperec vagy Alkarvd Fej: 1 Homlokpnt Fl: 1-1 flbeval Nyak: 1 Amulett vagy mgikus Vrt |