A Westminster-aptsg nyugati kapujnak boltveA kor folyamn fokozott jelentsget nyertek az ptszettl fggetlen, nll alkotsok, gy a tblakpek is. A formanyelv tovbbra is kttt, de az brzols merevsge fokozatosan felolddott. A szimbolikus brzolsmd helyett az esemnyeket elbeszl s az rzseket kifejez, a termszet megfigyelseirl tanskod, valsghbb mvszet fejldtt ki.
Szobrszat
A szobrszatban az alakok teste S vonalban enyhn hajlik, ezrt a szoboralakok knnyedek, kecsesek. A korbbi komor vallsi eszmevilg eltnt, a helyre szeld tekintet, jsgos, emberkzeli szentek lptek. A vilgi trgy, fldi szemlyeket brzol alkotsok jrszt a dmokban kaptak otthont. A kirlyok, nemesek szobrai hasonltanak a faragott szentekhez, tartsuk mltsgos, arcuk nha mosolygs vagy htatos, s ersen egyntett. Ekkor szlettek a kzpkor els lovasszobrai, az egyik ilyen jelleg hres alkotsa a bambergi szkesegyhz lovasszobra, amely taln Szent Istvn kirlyunkat brzolja.
Festszet
A gtikus festszetben hasonl trekvsek jelentkeztek, mint a szobrszatban. Az brzols merevsge lassan olddott. A semleges, rendszerint arany httr eltt az eleinte ersen nyjtott alakok emberibb vltak, jellembrzolsra is van mr plda. Krlttk megjelentek a termszeti krnyezet egyre hvebben brzolt elemei, pletek s vrosok brzolsai. Falfestmnyek, tblakpek s kdexillusztrcik, miniatrk egyarnt nagy szmban maradtak rnk.
Tblakpfestszet
A hatalmas vegablakok miatt, fleg szakon, a falfestmnyek kiszorultak a templombl, s divatba jtt a tblakpfestszet. Az szaki festszet gcpontja Nmetalfld lett, itt szletett meg a gtikus festszet remekmve, a Genti oltr, Hubert s Jan van Eyck alkotsa. A sznek leth rgztshez j eljrs, az olajfests szksgeltetett, ezt elszr Jan van Eyck hasznlta. A jmd polgrok gondolkodsmdja teremtette meg a gtikus mvszet realista vonulatt, amelyet a nmetalfldi mesterek terjesztettek el. Dlen, Itliban a gtikus festszet legnagyobb mestere, Giotto di Bondone freskin sszegezte a fejlds eredmnyeit s j utakra vezette a festszetet. Alkotsai megellegeztk a korai renesznsz stlust.
Knyvfestszet
A kzpkorban kialakult knyvmvszet a gtikban tovbb lt, de a mvszek azon igyekeztek, hogy a tj, a sznezs, az alakok minl jobban megkzeltsk a valsgot. A szveget ksr brzolsok egyre elevenebbek lettek, s ez nagy hatst gyakorolt a tblakpfestszetre. A gtikus knyvfestszet legjelentsebb alkotsa Berry herceg hrsknyve, a Limbourg testvrek mve.
vegfestszet
A gtikus kpzmvszet egyik jelents ga az vegfestszet. A gtikus templomptszet trekvse - hogy a bevilgtst fokozza s ezrt nvelje az ablaknylsokat - vezet a mfaj virgzshoz. A hatalmas ablaknylsokat sznes vegelemekbl, lomplckkal sszefogott, mozaikszeren sszelltott, vallsos trgy nagy mret kpek, ill. dekoratv vegfelletek zrjk el. A sokszn vegen t bees fny a bels trben klnlegesen szp hats.
A gtikus vegfestszet kevs szm, vilgosan krvonalazott figurra korltozdott. A kifejezert a leegyszerstett gesztusok biztostjk.
Aranymvessg
A gtikban az aranymvessg magas sznvonalat kpviselt. A legtbb m egyhzi hasznlatra kszlt. Sajnos a gtika idejn kszlt kincsek az idk folyamn sztszrdtak vagy elraboltk ket.
Alkotsok:
Hromkirlyok-ereklyetart (ksztje: Nicolas de Verdun) - Klni dm
Falisznyegek
A falisznyegek a kor dsztkedvrl, zlsrl s divatfelfogsrl nyjtanak kpet.
Alkotsok:
Szent Katalin eljegyzse Hlgy egyszarvval (gobelin) |