vallsos irodalom kzpontjai a kolostorok voltak, mely keresztny vilgszemlletet kzvettett. A fldi let, s boldogsg megvetse, bntudat s vezekls jellemezte. A tlvilgi boldogsghoz az aszketizmus, nknzs s alzatossg vezetett. Az irodalom nyelve eleinte latin volt, de ksbb megindult a szvegek tdolgozsa a klnbz nemzeti nyelvekre. Mfajai: himnuszok, legendk s pldzatok. A himnusz lelkes, emelkedett hangulat nnepi, lrai mfaj, Istent vagy valamely eszmt dicst, imaszer, magasztos hang kltemny. A legenda rendszerint a szentek lett s csodatevseit feldolgoz trtnet. A pldzat erklcsi tanulsgot szemlltet rvid elbeszls. Tbb pldzat maradt fenn magyar kdexekben. (Pldk knyve, rsekjvri kdex)kzdelemben hal mrtrhallt. A vallsos htat ezekben a mvekben az egyni dicssg, a hrnv vilgias rtkeivel fondik ssze. A lovagi lra a Mria-kultusz hatstl titatva, az elrhetetlen, eszmnyi Magas Hlgy szolglatt valstja meg. Ez a szerelemlmny br a beteljesletlensg helyzetbl szlal meg, s mentes az erotiktl, mgis vilgibb jelleg, mint a korbbi Mria-himnuszok hangja. A lovagi kltszet szlhazja a Franciaorszgi Provance volt, innen indulva terjedt el a trubadrlra j hagyomnya a kzpkori Eurpban. A trubadrkltszetnek egy sajtos vltozatt kpviseli a nmet Minnesang, melynek jellemzje, hogy a szeretett hlgy nem teljesen elvont alak, gyakran szemlyes vonsokkal rendelkezik, s a szerelem erotikus tartalma is gyakran hangot kap. Mindezek kvetkezmnyeknt a nmet Minnesang a lovagi kltszet leginkbb vilgias vltozatt kpviseli.
A vgnskltszet a vndordikok, kbor lovagok, szktt szerzetesek latin nyelv kltszete. Lzad kltszet, melynek clja az egynisg s az sztnk szabad kifejezse. Hirdeti a tavaszt, a bort, a szerelmet s az ifjsgot. Harsnyan hirdeti az letrmt, de emellett ers trsadalomkritikval brzolja a papot, a nemest s a parasztot. Francois Villon (kb. 1431 - kb. 1463) - mlt kpviselje a vgnskltszetnek, , aki a francia irodalom mlhatatlan rtke. Viszonylag hiteles adataibl egy valszntlensgeket halmoz trtnelmi kalandregnyt lehetne rni rablbandkkal s lovagi dalnokversenyekkel, bordlyhzi gynyrsgekkel s akasztfn lg holttestekkel, htatos imaszvegekkel s kocsmai trgrsgokkal. Az tszz v eltti prizsi let fnyei, sttsgei, maga az let egsze kavarog halhatatlan „Vgrendelet"-eiben (a Kis Testamentumban s fleg a Nagy Testamentumban) s halhatatlan balladinak kpradatban.
A kor irodalmnak egyik legkimagaslbb egynisge, a polgri gondolat legteljesebb kifejezje a legnagyobb olasz klt, a feudlis kzpkor utols, az j polgri korszak els nagy kltje, a firenzei Dante Alighieri (1265-1321).
F mve az Isteni sznjtk (La Divina Commedia, 1307-1320) - rszben a kzpkori vilgkp nagyszer sszefoglalsa, de megrz realizmusa s az emberi tuds s szenvedly magasztos rtelmezse rvn a renesznsz elhrnke is.
Magyar irodalmi forrs elssorban a 12-13. szzad forduljn Anonymus (nvtelen) - (III. Bla kirly jegyzje) trtneti munkja. A teljes szvegben rnk maradt Gesta Hungarorum (A magyarok tettei) cm m, az els fennmaradt magyarorszgi latin trtneti elbeszls a magyarok eredett, a honfoglals s a kalandozsok trtnett akarta bemutatni. Elssorban sajt kornak trsadalmi viszonyaira, valamint a honfoglals s a kalandozsok korra vonatkoztatva rtkes forrs. A latin szvegben elfordul magyar szavak miatt jelents nyelvemlk is.
A kor msik hivatott magyar irodalmi alkotja (Kun) Lszl udvari papja, a krnikar, Kzai Simon. Latin nyelv krnikjban - Gesta Ungarorum (Magyar krnika) - a hunoktl kezdve sajt korig trgyalja a magyarok trtnett, akiket a hunok utdainak tekint. Mvben rszben ersen rzdik a 13. szzad msodik felben jelentkez, nemesi egyenlsget hirdet kznemesi llapot hatsa, valamint fellelhetk az eretnek ideolgik nyomai is.
A 10-13. szzad irodalmnl beszlhetnk vallsos irodalomrl, kzpkori drmkrl s vilgi irodalomrl.
Az egyhzi szertartsbl alakultak ki a kzpkori drmk, melyek egyszerre hrom szinten is jtszdhattak: a pokolban, a fldn s a mennyben. Mfajai: misztrium (bibliai trtnetek sznpadi eladsa), mirkulum (szentek letnek csods esemnyei, szenvedseik s vrtanhalluk), moralits (az ember lettjnak bemutatsa erklcsi tant szndkkal, ernyek s bnk viaskodtak az ember lelkrt).
A vilgi szemllet, azaz a vilgi irodalom nyelve mr nemzeti volt. Ezt kpviseli a lovagi irodalom s a vgnskltszet (vgnsok=tekergk). A 12. szzadi Eurpban a papsg mellet a lovagsg is jelents kultrateremt rtegg vlt. A lovagi irodalom szemlletbeli alapjai a lovagi fogadalom hrom sarkalatos ernyn alapultak. Ezek: a keresztny hit vdelme, a hbrr irnti felttlen hsg, a gyengk s a nk oltalmazsa. A lovagi epika a miles Christianus (keresztny lovag) vagy athleta Christi (Krisztus katonja) alakja kr fondik, aki a keresztny hit vdelmben kzd a pognyok ellen. A Roland-nek fhse pldul a szaracnok elleni
|